UL Peca minden mennyiségben!

2015. február 18. 00:02 - Molnár Ádám

Hand Made műcsali készítés.

Sziasztok 

Megpróbálom minél részletesebben leírni és képekkel bemutatni egy wobbler születését. 
Sokan kitárgyalták már ezt rengeteg cikk van az Internet-en. Viszont vannak mindig olyan apró dolgok amiben eltér egy-egy csali.
Kezdjük azzal mi is kellhet hozzá.Először is alapanyag. Én (hangsúlyozom) balsa fát használok de van aki hárs ,abachi , esetleg fenyő fát  használ abból is a puhábbik fajtát.Fog még kelleni drót ami rozsdamentes.Festék és epoxy. A folytonos szöveg helyett inkább egy felsorolásban leírom mi is kell.

Alapanyagok: 

- Balsa fa ( vagy ami kéznél van és szimpatikus) 
- Drót ( lehetőleg saválló,rozsdamentes vtg.-ra később kitérek.)
- Ólom
- Univerzális alapozó
- Epoxy (méghozzá két komponensű) 
- Festék ( Akril festék vagy fújós spray) 

Eszközök: 

- Csiszolóvászon ( 80-120-180 as méret) 
- U alakú lombfűrész 
- Vastag fűrész szál ( én például fém vágásához használt fűrész szálat használok) 
- Fogó , drótvágó 
- Olló 
- Egy darab fa és egy szög, csípőfogó.

Első lépés: 

Fel rajzoljuk a kívánt formát,én egy cranck csalit vettem most alapul. 
Duci test és has.4cm-es méretben ami leginkább domolykózni jászozni esetleg balinozni kiváló, de sügér, csuka, és pisztráng is akadhat.  

Ezen a képen már a forma ki van vágva meg van csiszolva 80-as csiszoló vászonnal és a terelő lap helye is be van vágva. Ennek a folyamata úgy zajlik : a forma felrajzolását követően kivágom a fűrészel a formát ezután leteszem a hátára. Mivel 2cm vtg balsa lapokat használok így tudom hogy a közepe 1cm -nél van. kimérem majd a vastag fűrész szárral bevágom a orr és farok vonaláig a testet.(Nem félbevágjuk!!!) Ezt követően elfordítjuk, és a bevágjuk a terelőlap helyét tetszőlegesen. Mivel cranck csaliról van szó és a terelőlap tört kivitelű így én közel vízszintesen bevágom a fát. Mind ezek után előveszem azt a szerszámot amit a felsorolásban direkt nem írtam le. Ezt úgy hívják hogy köröm reszelő. Barátnőtöl esteleg feleségtől el lehet kérni (De ajánlhatom a vásárlást bár nem egyedül mivel elég hülyén néznénk ki egy csomag körömreszelővel a boltban.) A köröm reszelőnek két oldala van a durváb résszel le kell nagyolni az éleket a fark részt elvéknyítani.Ezután jöhet a másik oldal ezzel szépen el lehet finomítani a durva részt.) Akinek esetleg nem jönne be ez a körömreszelős dolog 80/120-as csiszolóval ugyan ezt megteheti.Szóval a munkafolyamatok után valahogy így kell kinéznie a testnek. 


Akinek ez a forma nem elég és szeretne bele vinni egy kis kreativitást, az csinálhat kopoltyú nyílást utánzó bevágást. Ami mi sem egyszerűbb mint fogjuk a kis körömreszelőnket , szépen felülről íves formában az élével elkezdjük kialakítani a kopoltyú helyét, majd ezt is szépen elcsiszoljuk.


Ezután jöhet a drót , függ a test méretétől függ attól milyen halra horgászunk én a kis 4cm-es wobblerbe is bele rakom az 1mm -es huzalt a biztonság kedvéért. Ki tudja alapon. :) Van aki szerint hülyén néz ki , szerintem a hal nem a drót vastagsága miatt nem fog rákapni a wobblerre.Ehez fog kelleni a fa darab és a szög. 
A szöget bele ütjük a fába, majd le csípjük a lapos fejet.Fogjuk a drótot ráhajtjuk a végét összeszorítjuk így kapunk egy gömb-öt ezután bele próbáljuk a testbe, itt megnézzük hova fog kerülni a hasi horog. Itt megjegyzem én hátulról előre haladok, a hasi horognál is megcsináljuk ezt a folyamatot. Majd jöjjön az orra, ha már megvan  milyen terelőt szeretnénk akkor tudjuk hova fog esni a drót. ennél a változatnál lehet 45 fokos lehet teljesen egyenes is. A képen szereplő 45 fokos terelőt kapot így a drót az orr elején kap helyet. 


Következő lépés az ólom elhelyezése. Én pálca ólmot használok amit darabolok és 6mm es fúróval fúrom ki a helyét. Körül belül 1-1 gramm ólmot rakok a testbe a hasi drót elé és mögé. Így majd a végleges súly kb 4-5 gramm lesz ami jól dobható. Majd következik a polikarbonát lap vágása. Ez egy 1mm vastag lap ebből általában kivágok egy akkora téglalapot amiben elfér a  terelő formája , ebbe bele rajzolom a kivánt formát majd szépen ollóval elnagyolom és csiszoló vászonnal  le kerekítem.  Én mellékelek egy képet hogy milyen formára vágom.


Ha mind ezekkel kész vagyunk a magyarul a drót a helyén van az ólmot bele helyeztük a terelő lap is a helyén van, akkor következzék a ragasztás. Összekeverünk a két komponensből pont annyit ami elég a hézagokba ami naggyából 1-2 ml . Az két komponenst összekeverem egy darab műanyagon.majd kiveszek a testből mindent. 
a test hézagjába bele kenek egy keveset majd végig húzom az úgymond gerincnél bele helyezem a drótot. majd az ólmot is bele helyezem, a maradék anyagot pedig a résekbe illesztem. Én szeretem bele ragasztani a terelő lapot előre, inkább festésél le maszkolom, majd utólag megtakarítom. Mert így lehet próba úsztatást végezni festés előtt. Ezután jön egy röpke 24 óra.
Ragasztó függő amit én használok epoxy 2 óra alatt megköt.Teljes száradás 24óra. Rá szoktam melegíteni hőlégfúvóval pár percig és radiátor fölé rakom száradni így elég kb 12 óra is. Figyeljünk arra hogy az epoxy hajlamos megfolyni ami nem szép így én csináltam egy wobbler szárítót amit lehet forgatni kézzel és motorral is. Ezután jöhet az univerzális alapozó. És ehhez kell majd a 180-as csiszoló vászon. A terelő lapot szigetelő szalaggal le maszkoljuk kicsit gyújtóval rá melegítünk hogy rá feszüljön.Az alapozást lehetőleg ne szobában végezzük mert kellemetlen illata van sőt a ragasztást sem mivel epoxy válogatja illatát. Alapozás után ez is kb 24 óra. szépen megcsiszoljuk a testet 180-as csiszoló vászonnal majd végzünk egy próba úsztatást , biztos ami biztos alapon ha minden rendben a wobblerrel minden középen és szimetriában van akkor mehet a festés ha nem akkor a kövtkező részt várjátok meg mert az már abban lesz le írva. 

Folytatás hamarosan :)

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ultralight.blog.hu/api/trackback/id/7184711

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

UL Peca minden mennyiségben!
süti beállítások módosítása
Ultra Light